Lubelski OW NFZ Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Środa z profilaktyką NFZ online

24 czerwca 2020

Środę z profilaktyką 24 czerwca poświęcamy zwiększeniu świadomości na temat cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, cywilizacyjną, nazywaną niezakaźną epidemią XXI wieku. Czasem ta choroba nazywana jest „cichym zabójcą”, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów, rujnując jednocześnie organizm. Właśnie ta cukrzyca niezdiagnozowana jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia.

Dlaczego coraz częściej chorujemy?

Bo coraz więcej pracujemy, funkcjonujemy w stałym stresie, nie dbamy także o kondycję fizyczną, nie odżywiamy się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Czy cukier ma wiele twarzy?

Wydaje nam się że ograniczamy cukier, ponieważ coraz mniej spożywamy cukru widocznego, kupowanego bezpośrednio w sklepie. Jest to jednak złudne — znacząco zwiększyliśmy spożycie cukru w innych formach, np. w słodkich przekąskach i gotowych potrawach — aż o 12 kg rocznie więcej niż przed dekadą. Cukier kryje się w wielu produktach i pod wieloma nazwami – przeczytaj ulotkę (PDF) i dowiedz się jak być świadomym konsumentem

Co możemy zrobić?

Przed zachorowaniem na cukrzycę mogą nas uchronić proste działania profilaktyczne. Przeczytaj ulotkę (PDF) i poznaj ANTYCUKRZYCOWĄ 10 DLA ZDROWIA.

Jak poskromić cukrzycę?

Obejrzyj film

W każdą kolejną środę na kanale YouTube Akademii NFZ, zamieszczamy krótkie filmy poświęcone różnym zagadnieniom związanym ze zdrowiem. Są to wywiady z ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia i profilaktyki, wypowiedzi lekarzy, dietetyków, edukatorów.

W Akademii NFZ oprócz filmów można znaleźć informacje, materiały i broszury dotyczące zarówno archiwalnych jak i planowanych akcji.

Zapraszamy do obserwowania profilu na FB https://www.facebook.com/akademianfz/, gdzie każdego dnia przypominamy jak zrobić coś dla siebie i dla swojego zdrowia.

Serdecznie zapraszamy na Środę z Profilaktyką do Akademii NFZ!

 

Koordynator ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Wszystkie aktualności